Subprime 2.0 – czy to już?

Jeszcze nie zdążył wyschnąć tusz na ostatnim wpisie, a tu kolejne wydarzenia prędko następują po sobie i należałoby choć słowem o nich wspomnieć. Po rekordowych odpływach kapitału z ETFów, począwszy od śmieciowych oraz „investment grade” korpoobligacji, a następnie tych kojarzonych z pożyczkami najwyższego ryzyka, dziś kolej przyszła na kolejny, oparty o pożyczki ze zmienną (czyt. rosnącą) stopą oprocentowania:

SRLN dec v 2018

co natychmiastowo rzutuje na spadek jego wartości w oczach inwestorów:

srln

Ma się rozumieć, że wspomniane instrumenty to nie jedyne, które doświadczyły takiej wyprzedaży, jako że ogółem w ostatnich tygodniach inwestorzy wycofali już 4mld$ z funduszy opartych o leverage loans, co stanowi najgorszy wynik od czterech lat.

bklnftsl

Wszystko to dzieje się w chwili, kiedy dochodowość śmieciowych korpoobligacji osiąga już niemal trzyletnie maksima. Zachowanie jest bardzo symptomatyczne, by nie powiedzieć „trendy”, w przypadku wszystkich ETFów dla śmieciowych korpoobligacji wysokiego ryzyka:

jnksjnk

hyghyshyls

co jednak nie jest widoczne dla przykładowo AGG, czy LQD będącymi w porównaniu do powyższych murowanymi inwestycjami.

Przez narastające zniechęcenie inwestorów, zarządzający tymi wszystkimi aktywami wciąż mają pod górkę, więc wciąż staczają się z górki:

djusagdjusbk

Widząc natomiast ubezpieczycieli, którzy przez ostatnie 10 lat zbierali sumiennie kapitał, by ponownie móc wystawić się na setki mld$ śmieci, myślmy „AIG dbl fail„:

djusif

Pamiętajmy też z jakiego sektora wywodzą się spółki mające największe problemy z nieustannym rolowaniem długu:

djusoi

A tu tak przy okazji Autsajder zwraca uwagę jak rośnie zapotrzebowanie na usługi transportowe celem dystrybucji zakupionych za Pacyfikiem dóbr przemysłowych dla dynamicznie rozwijającej się gospodarki:

djustk

Może jeszcze rzut oka na banki too-small-to-be-too-big-to-jail:

kre

No i dodatkowo jedna wyszczególniona spółka, która tylko czeka, by trafić do szufladki z etykietką „subprime”:

nflx

Wiele wskazuje na to, że w odróżnieniu od poprzedniej odsłony permanentnego kryzysu zadłużenia, gdzie jako pierwsze na spalonym złapane zostały toksyczne hipoteki, to w obecnym sezonie pionierem subprime wydaje się być corporate America. Z kolei na zapewnione manipulacyjnymi działaniami centralnych bankowców government subprime z pewnością przyjdzie jeszcze czas.

No i znów zadajemy sobie pytanie: kto był winowajcą tego całego zamieszania? Deutsche? Amerykański Departament Skarbu? Złowrogi Putin? Czy może kolejny raz reżim chiński, który dokonał natychmiastowego odwetu za zaaresztowanie pani Meng? Niewątpliwie, komuś zaczyna brakować albo zimnej krwi, albo cierpliwości, albo jednego i drugiego.

 

I pytanie na zakończenie: czy wspomniani przy okazji wcześniejszego wpisu optymiści jeszcze się trzymają, czy może już odparowali?

 

Czytaj więcej:

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-12-06/loan-deals-scrapped-or-sold-at-deep-discount-as-market-falters

https://www.zerohedge.com/news/2018-12-07/credit-death-spiral-accelerates-loan-etf-sees-record-outflow-primary-market-freezes

https://www.theglobeandmail.com/canada/article-canada-has-arrested-huaweis-global-chief-financial-officer-in/

http://ca.china-embassy.org/eng/sgxw/t1619426.htm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s