IMF nie może spać po nocach

Przy okazji wcześniejszego wpisu Autsajder bardzo powierzchownie prześliznął się nad tematem obligacji korporacyjnych, w tym również śmieciowych obligacji wysokiego ryzyka. Czy istnieją również i inne, jeszcze bardziej toksyczne papiery bazujące na pożyczkach korporacyjnych? Ależ oczywiście! Bogactwo fauny i flory w tym przypadku jest przeogromne, wszak nie istnieje na tym świecie kupa łajna, której nie dałoby się zsekurytyzować do postaci papieru wartościowego.

O ile przed paroma miesiącami International Monetary Fund zwracał uwagę na możliwe niebezpieczeństwa związane z wciąż rosnącą ilością emitowanych obligacji śmieciowych

hy bond market 2016

to przez długi czas nieco w cieniu pozostawał równie pokaźny rynek leveraged loans (dalej: LL), który dopiero od niedawna zaczął spędzać sen z powiek finansistom. Przyjrzyjmy się zatem z czym mamy tutaj do czynienia.

Pożyczki LL to typ zobowiązań zaciąganych przez instytucje o niskim ratingu kredytowym bądź też takie, których ilość wcześniej zaciągniętego długu w stosunku do przychodów nie mieści się już w żadnych normach pozwalających na zadłużanie się na nieco bardziej humanitarnych warunkach. O jakich sumach my tu mówimy? Jeśli chodzi o ilość rokrocznie emitowanego papieru, to w grę wchodzą setki mld$ śmieci, które już przewyższają zawrotne ilości osiągane przed dziesięcioma laty:

eng-nov-9-globalleverage1-1

Może i problem zwiększającego się wolumenu zaciąganych LL byłby jedynym, z którym mielibyśmy do czynienia, jednak równocześnie rośnie na tym rynku odsetek przedsiębiorstw wykazujących ekstremalnie wysokie zadłużenie:

eng-nov-9-globalleverage2-1

W tym miejscu można byłoby się zastanowić, na jakie cele są zaciągane te pożyczki? Wszak taka ilość forsy pozwoliłaby zindustrializować i zmodernizować cały kontynent, ale takich efektów jakoś nie widać. Inwestorom jednak takie wydumane ideały nie w głowie, lepiej bowiem pożyczać tonącym w długach spółkom na rolowanie istniejącego długu, wykupy lewarowane, M&As, wypłaty dywidend dla akcjonariuszy, premie dla zarządu, skupywanie akcji spółek z rynku, etc., etc.

Z jakich natomiast sektorów wywodzą się owe zadłużone po uszy pomioty gospodarcze? Prym w tym zakresie wiodą spółki wywodzące się z tech-sektora, które biją konkurencję na głowę:

CLO issuance MS

(Mała dygresja: Autsajder zwraca uwagę na fakt, że niemal połowa udziału długu na rynku LL wywodzącego się z sektora paliwowego ma rating na poziomie Getout Nobel Banku, lub nawet niższy.)

Drobną niedogodnością w przypadku zaciągania pożyczek LL jest fakt, że bazują one na zmiennej stopie procentowej, która jak na złość uparcie nie chce spadać:

libor

Tym samym inwestorzy, którzy nie chcą się zbytnio angażować na tym polu i do tej pory kupowali jedynie ETFy kojarzone z pożyczkami LL, mając na uwadze pojawiające się pęknięcia na rynku długu, masowo zaczęli wyprzedawać fundusze w ilościach wcześniej nie notowanych*:

bkln

Kibice z zewnątrz już tłumnie opuszczają to widowisko, kto natomiast jest bezpośrednio wyeksponowany na 1,1bln$ długu LL? W zasadzie to te same instytucje, które wystawiły się na 1,2bln$ korpoobligacji śmieciowych: fundusze emerytalne, ubezpieczeniowcy oraz podmioty, które przepakowują ten szajs, zawijają w sreberka i puszczają w obieg dalej niczym niechciane bombonierki z robaczywymi czekoladkami w środku. Owe CLO (collateralized loan obligations), stanowiące 20% wszystkich instrumentów opartych o LL, to w zasadzie dokładnie te same obiekty, które spotęgowały rozmiar katastrofy na rynkach finansowych przed dziesięcioma laty, sławetne CDO (collateralized debt obligations, a.k.a. compound damage orgy).

eng-nov-9-globalleverage5

Wielkie banki widząc, z jakim syfem mamy do czynienia w przypadku LL i całego korporacyjnego subprime, wolą umywać ręce od tego wątpliwego interesu, co zresztą czynią za namową instytucji publicznych, które czuwają, by w razie czego ryzyko nie było ponoszone bezpośrednio przez instytucje o znaczeniu systemowym. Tym samym rola frajerów udzielających bezwartościowych pożyczek bankrutom przypadła wszelkim nie-bankom (NBFI), tak aby nadzór bankowy nie musiał brać sobie na głowę dodatkowych obowiązków związanych z kontrolą LL, nawet bez których i tak już głowa boli. To wszystko byłoby może nawet i śmieszne, gdyby nie pewien drobniusieńki fakt, iż owe nie-banki pozyskują kapitał potrzebny na udzielanie pożyczek LL nigdzie indziej jak właśnie w bankach, które nie chciały mieć z tym biznesem nic wspólnego. Ujmując to obrazowo: wąż połyka sam siebie do tego stopnia, że nos wychodzi mu już odbytem.

 

I pytanie na zakończenie: to już wszystkie korporacyjne zobowiązania, z którymi mamy do czynienia, prawda? hmm… Prawda…?

 

* – Autsajder przeprasza za nieaktualne wykresy; za bieżącymi spadkami trudno nadążyć.

 

Czytaj więcej:

https://blogs.imf.org/2018/06/26/chart-of-the-week-when-high-yield-goes-boom/?utm_medium=email&utm_source=govdelivery

https://blogs.imf.org/2018/11/15/sounding-the-alarm-on-leveraged-lending/

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-11-23/senior-loan-etf-sees-massive-outflows-as-credit-cracks-deepen

https://www.sec.gov/news/pressrelease/2014-236.html

Click to access sr815.pdf

https://www.valuewalk.com/2018/12/subprime-backdoor-lending/

https://www.zerohedge.com/news/2018-11-27/leverage-loan-market-hits-brick-wall-four-deals-get-pulled

https://www.capitaliq.com/CIQDotNet/CreditResearch/RenderArticle.aspx?articleId=2134636&SctArtId=463569&from=CM&nsl_code=LIME&sourceObjectId=10763485&sourceRevId=8&fee_ind=N&exp_date=20281126-14:20:04

https://www.reuters.com/article/euro-clo/european-clo-market-hits-post-crisis-high-idUSL2N1XW0YD

3 myśli na temat “IMF nie może spać po nocach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s