Insider fire sale!

Szalejące rokrocznie pożary w stanie Kalifornia są zmorą akcjonariuszy spółek świadczących usługi w zakresie dystrybucji i przesyłu energii elektrycznej na tym obszarze. Dewastacja instalacji energetycznych wiąże się z monstrualnymi kosztami ponoszonymi przez spółki, co jest zrozumiałym powodem dlaczego inwestorzy prześcigają się w wyprzedaży akcji danych spółek, właśnie wtedy, kiedy zabawa z ogniem wymyka się spod kontroli:

pcg-feix-f

Jednak takie paniczne zachowania są domeną inwestorów, którzy nie mają pojęcia co tak naprawdę w trawie piszczy, przez co za każdym razem zostają przyłapani ze spuszczonymi kalesonami. Prawdziwe interesy można zrobić dopiero wtedy, kiedy dysponuje się pełnym oglądem sytuacji, posiadając informacje niedostępne dla podrzędnych spekulantów, lub zwyczajnie kiedy ma się przysłowiowego nosa. Ba, w takich okolicznościach można już wcześniej na spokojnie podjąć stosowne działania, dzięki którym później wystarczy już tylko spokojnie siedzieć i zacierać ręce kiedy wszystko się wali i pali.

W ostatnim czasie agencja SEC odnotowuje wzmożony ruch na polu insider selling, nad czym warto się na chwilę pochylić. Co prawda Autsajder, jak zresztą wielokrotnie podkreśla, nie jest żadnym tam insiderem, jednak nietrudno mu sobie wyobrazić, iż znajdując się na najwyższych szczeblach hierarchii korporacyjnej, siłą rzeczy dysponuje się pełną wiedzą o stanie i kondycji spółki, na której czele się stoi. Mało tego, w wysokich partiach stratosfery, gdzie elity, oligarchowie i inne VIPy debatują jak by tu nam przychylić nieba, informacje niedostępne dla przeciętnego zjadacza chleba są chlebem powszednim insiderów, krążąc swoimi kanałami szukając chętnych, które mogliby je z powodzeniem wykorzystać.

Obserwując zatem zachowanie insiderów, należy postawić sobie pytanie, czy aby od pewnego czasu nie zaczęły krążyć pogłoski o jakiejś nieodległej zmianie koniunktury, co staje się przyczynkiem do tego, by zacząć masowo wyprzedawać swoje aktywa. Wszak po co byłoby im to robić, skoro obecnie jest tak dobrze jak nigdy dotąd, a przed nami nic tylko świetlana przyszłość?

Pozwólmy sobie zatem na drobne spekulacje. Co takiego mogą przeczuwać nosy tak dobrze zaprawione w poprzednich okresach dekoniunktury? Czyżby może zwykłe spowolnienie gospodarcze mające wpływ na obniżenie sprzedaży produkowanych towarów?

aapl

 

Może załamanie cen ropy, które wznowi falę bankructw spółek naftowych i zostawi na spalonym tych co wcześniej pożyczali im pieniądze?

hal

slb

btu

gnbc

lpi

(niekiedy sprawy nabierają takiego tempa, że zwyczajnie nie można zdążyć w porę)

ar

 

Kolejny tech-wreck?

nvda

 

Problemy ze spłatą monstrualnych zobowiązań?

nflx

 

Hard Brexit?

info

 

Kolejne problemy w sektorze budowlanym i załamanie na rynku nieruchomości?

primlen

nvr

hd

 

A może majacząca na horyzoncie perspektywa zarzutów kryminalnych?

fb

 

O ile jednak póki co chętnych do kupowania wciąż nie brakuje, to wskaźniki trendu mocno sugerują jak rzeczywistość jest postrzegana przez owych „dobrze poinformowanych”:

Smart-Money4

Tym samym Autsajder zasadnie podejrzewa, że insiderzy mają coś do powiedzenia wszystkim frajerom stojącym po drugiej stronie transakcji:

Zarząd Firmy nie potrafi znaleźć słów*, którymi mogłyby wyrazić nieopisaną wdzięczność kierowaną ku licznemu gronu naszych akcjonariuszy za okazane nam dotychczasowe wsparcie i niczym niewzruszone zaufanie. Wyrazy wdzięczności kierujemy również w stronę wszystkich nowych inwestorów, zarówno indywidualnych jak i instytucjonalnych, za niezachwianą wiarę w dalszy niepohamowany rozwój naszego dynamicznie rozwijającego się przedsiębiorstwa.

Z życzeniami dalszych sukcesów,

                                                                                                 Zarząd

 

I pytanie na zakończenie: może jednak nie wszystkie wspomniane spółki czeka marny los?

pcg

 

* – znajduje za to inne: dumb fucks.

 

Czytaj więcej:

https://www.foreignpolicyjournal.com/2010/11/18/evidence-for-informed-trading-on-the-attacks-of-september-11/

http://www.nytimes.com/2001/10/23/business/nation-challenged-liability-insurer-sues-limit-its-payout-for-world-trade-center.html

https://www.sec.gov/

https://www.bloomberg.com/profiles/people/13389333-roger-h-kimmel

https://www.zerohedge.com/news/2018-07-26/sec-may-want-take-look-facebook-insiders-dumped-41-billion-stock-scandal

https://www.zerohedge.com/news/2018-06-12/fang-insiders-selling-their-stocks-faster-any-time-history

https://kingworldnews.com/alert-a-stunning-look-at-what-the-smart-money-is-doing-right-now/

https://en.wikipedia.org/wiki/Smart_money_index

https://www.zerohedge.com/news/2018-06-05/smart-moneys-bailing-market-complacency-surges

3 myśli na temat “Insider fire sale!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s