Pierwsza pizza gratis!*

Dnia dzisiejszego (13.11.2018) upływa termin przedłożenia przez Rzym zrewidowanego planu budżetu na rok 2019, które w swej pierwotnej wersji Bruksela uznała za nie do przyjęcia. Warto zatem zatrzymać się na chwilę, by przypatrzyć się jaki jest obecny stan rzeczy w eurostrefie, która przed laty budowana była na fundamencie przekrętów, matactw i zamiatania pod dywan wszystkich gruzów, które nie powinny ujrzeć światła dziennego. Państwo, od którego bądź co bądź nigdy nie można było oczekiwać żelaznej dyscypliny fiskalnej, mimo niemożności sprostania wymaganiom postanowień Traktatu z Maastricht, wciągnięte zostało do uczestnictwa w projekcie wspólnej europejskiej waluty. Nie było to jednak możliwe bez dokonywania manipulacyjnych i zachowujących jedynie pozory legalności i przyzwoitości czynności w postaci sprawnych zabiegów księgowych wykonywanych z pomocą pierwszorzędnych fachowców w tej dziedzinie, z którego to środowiska wywodzi się również jeden z bohaterów tego wpisu, ex-GoldmanSachs Mario Draghi, szef ECB.

Nigdy dotąd państwo nieposiadające kontroli nad swoją walutą nie było zadłużone do tego stopnia co Włochy, toteż na zgubne konsekwencje działań polityków i finansistów działających „dla dobra Wspólnoty” wystarczyło poczekać parę lat. W ciągu tego czasu jednak rząd włoski składający się z mniejszych lub większych euroentuzjastów otrzymywał gwarancję wykupu obligacji przez ECB, co w praktyce sprowadzało się to udzielania pożyczek na drobny procent. Ujemny drobny procent. Dzięki temu rząd włoski otrzymywał darmowy lunch, o ile tylko grzecznie konformizował się do wytycznych płynących z Brukseli. Tym sposobem w minionych latach ECB bez chwili wytchnienia monetyzował niemalże cały włoski dług publiczny, gdyż na rynku liczba chętnych do inwestowania we włoskie śmieci spadła praktycznie do zera:

doom loop goldman

i włoskie obligacje skarbowe, przez lata uważane za murowane papiery wartościowe dzięki błogosławieństwu ECB, nagle przestały być atrakcyjną lokatą kapitału. Inwestorzy posiadający włoskie papiery dłużne widząc, że pula „większych frajerów” już dawno się skończyła i jedynym kupcem pozostał pan Draghi, wpadli w popłoch słysząc zapowiedzi świadczące o tym, że po dojściu do władzy nowego rządu włoskiego dalsze pompowanie stoi pod znakiem zapytania. Początkowa wyprzedaż włoskich obligacji prędko przeistoczyła się w małą paniczkę

2y

mocno nadwątlając kapitał włoskich banków, których księgi już wcześniej pękały w szwach od ilości zgromadzonego tam państwowego długu. Postrzegane ryzyko niewypłacalności „niespodziewanie” wzrosło i mowa tu nie o jakichś tam szemranych kasach zapomogowo-pożyczkowych, tylko o bankach określanych mianem „domestic-” oraz „global-systemically important”:

unicredintesabmps

Ba, nawet wierzyciele niemieckiego kolosa odczuli nagłą potrzebę upłynnienia „tak na wszelki wypadek” papierów dłużnych instytucji pilnie strzegącej mrocznych sekretów pokrętnych zawiłości księgowych związanych z „wygładzaniem” włoskiego długu przed wstąpieniem do eurostrefy:

dbbond2

Co robić w sytuacji, kiedy posiadacze włoskiego długu masowo wyprzedają papiery dłużne, akurat w chwili, kiedy pan Draghi groźnie kiwa palcem na nowo krystalizujący się rząd włoski, który od samego początku zapowiadał zwiększenie wydatków publicznych? W potrzebie chwili na ochotnika wyznaczone zostały włoskie banki, które w podskokach zaczęły skupować obligacje skarbowe po „cenach promocyjnych”, błędnie myśląc, że z tego interesu można wyjść cało:

italy bonds 2

Wątpliwym było czy zdołają one podźwignąć ciężar rozrastającego się zadłużenia publicznego, w chwili gdy same borykały się już z monstrualną ilością nieściągalnych kredytów w rodzimej gospodarce przekraczającą 220mld€. I może nawet przyjęlibyśmy na wiarę propagandę o stabilności i wysokim stopniu dokapitalizowania włoskiego sektora bankowego (otrzymującego niezmiennie pozytywne wyniki w stress testach sprawdzających stabilność banków na możliwe okresy dekoniunktury), gdyby nie fakt, że raz po raz wychodzi na jaw, że ten czy ów bank ma w swoich księgach dziurę 400mln€. Trudno bowiem oczekiwać, że kupując toksyczne śmieci wysokiego ryzyka staną się one przez to „investment grade”.

iitb

Nie mając innego wyjścia gdyż same pływają w tym samym szambie, pozostałe nie-aż-tak-bardzo-zrujnowane banki organizują zrzutkę, po czym problem uznaje się za sprawnie zamieciony pod dywan.

Darmowe włoskie obiady nie tylko prędko zniknęły ze stołu, ale również spowodowały znaczne wzrosty kosztów zaciągania kolejnych pożyczek przez włoski rząd, bez których funkcjonować się nie da:

yield curve

Dynamika tego procesu może przyprawić o zawroty głowy, szczególnie kiedy zdamy sobie sprawę z tego, do jakiej grupy w tych rozgrywkach trafiła włoska reprezentacja:

cds

Autsajder bacznie przygląda się rozwojowi wypadków, które z braku lepszych określeń należy nazwać „rozwojowymi”:

italy ger

Włoski dług bynajmniej nie jest problemem lokalnym ograniczonym do zrujnowanego włoskiego sektora bankowego. Jednak choć pamiętając sławetne „ratowanie Grecji dla ratowania niemieckich banków” przy okazji poprzedniego kryzysu eurostrefy, miejmy na uwadze francuski sektor bankowy z czterokrotnie większą ekspozycją na włoskie papiery niż banki niemieckie:

bnpsocgencredagr

Myśląc „hipotetyczny problem włoskiego długu”, miejmy na uwadze hiszpańskie banki, pożyczające pieniądze również Francuzom, Portugalczykom, czy wreszcie Turkom:

sabesan

Myśląc „hipotetyczny problem włoskiego długu”, miejmy na uwadze „drobną przeszkodę” zasad postanowień z Maastricht, 200mld€ przeksięgowaną na kategorię currency swaps:

db

Cokolwiek można byłoby sądzić o roztropności czy nieroztropności szefa ECB, to jednak pan Draghi czuje pismo nosem i już wypuszcza balony próbne o możliwości rozszerzenia programu pomocowego dla europejskich banków w sytuacji, kiedy sprawy mają się tak dobrze jak nigdy przedtem:

ecbassetsgr

Uważasz, że z greckim długiem były pewne problemy?

it gr

 

I pytanie na zakończenie: uważasz, że z włoskim długiem będą pewne problemy?

us it

 

* – Komornika wyślemy później.

 

Czytaj więcej:

https://www.maastrichtuniversity.nl/blog/2018/10/italian-budget-drama-%E2%80%93-brussels-and-rome-collision-course

https://en.wikisource.org/wiki/Consolidated_version_of_the_Treaty_on_the_Functioning_of_the_European_Union/Title_VIII:_Economic_and_Monetary_Policy#Article_140https://en.wikipedia.org/wiki/Stability_and_Growth_Pact

http://www.spiegel.de/international/europe/greek-debt-crisis-how-goldman-sachs-helped-greece-to-mask-its-true-debt-a-676634.html

https://wolfstreet.com/2018/05/27/which-banks-are-most-exposed-to-italys-sovereign-debt-other-than-the-horribly-exposed-italian-banks/

https://www.zerohedge.com/news/2018-11-02/only-serious-economic-shock-ecb-said-consider-new-t-ltro-euro-tumbles

Click to access 2018-EU-wide-stress-test-Results.pdf

https://www.zerohedge.com/news/2018-11-12/italian-banks-verge-new-crisis-after-eu400-million-hole-emerges-banca-carige

https://larouchepub.com/pr/2018/180416_ecb_seeing_trouble.html

https://www.armstrongeconomics.com/world-news/sovereign-debt-crisis/draghi-knew-about-hiding-losses-by-italian-banks/

https://www.reuters.com/article/us-italy-politics-ecb-explainer/italian-debt-held-by-the-ecb-in-focus-as-populists-sign-governing-pact-idUSKCN1IJ15Z

http://www.worldgovernmentbonds.com/country/italy/

Jedna myśl na temat “Pierwsza pizza gratis!*

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s