Zamiast wstępu

Idea stojąca za powstaniem niniejszego bloga jest dość prozaiczna. Powstał on z potrzeby utworzenia swego rodzaju zsypu na wiadomości, informacje, artykuły, odnośniki, przemyślenia, przewidywania, prognozy, analizy, komentarze, dywagacje, pogłoski, plotki, spekulacje, które w swoim czasie autor (Autsajder) chciałby wykorzystać celem napisania/opracowania artykułu/książki/monografii, której celem będzie próba udzielenia odpowiedzi na pytanie „co rzeczywiście się wydarzyło i jak właściwie do tego doszło?”. No dobra, a co takiego ma na myśli Autsajder mówiąc „to”, „tego”? W największym skrócie odpowiedzieć można: kres największego w dziejach planety eksperymentu monetarnego, a zatem wywrócenie do góry nogami obecnie panującego (nie)porządku, co, rzecz jasna, przełoży się na diametralne zmiany ekonomiczne, finansowe, polityczne i społeczne w stosunku do tych, w których obecnie żyjemy. Jak sama nazwa wskazuje, Autsajder nie jest żadnym insiderem i nie ma pojęcia w jakim dokładnie kierunku potoczą się wydarzenia, kiedy to dla wszystkich będzie już oczywiste, że „to jest to” i to szaleństwo jakiego świat nie widział dobiega swojego kresu. Niemniej jednak jest całkowicie jasne, że patologiczna degeneracja obecnego systemu jest  posunięta do takiego stopnia, że nadchodząca „Zmiana Paradygmatu” jest już nie tyle logicznym wnioskiem, co palącą koniecznością.

soap bubbles into the sunset with beautiful bokeh.close-up

Jak to powiada chińskie przekleństwo: „obyś żył w ciekawych czasach”. Autsajder jest przekonany, że żyjemy w przededniu najciekawszych wydarzeń od wielu pokoleń. Wydarzeń, które w przyszłości opisywane będą w niezliczonych artykułach/książkach/monografiach/doktoratach/habilitacjach, kiedy to po latach narracja z „no przecież nikt nie mógł tego przewidzieć” zmieni się na „no przecież wszyscy wiedzieli, że kiedyś to wszystko szlag trafi”. Ależ oczywiście, że to wszystko było do przewidzenia! Ale na tę chwilę każdy kto porywa się na dywagacje, które tutaj będą prowadzone, z automatu stawia się w pozycji outsidera. Autsajder natomiast nie ma problemów z formułowaniem wniosków, które w chwili obecnej mogą uchodzić za totalnie odjechane i z gruntu nie do przyjęcia. I nie chodzi tu o bezpodstawne wróżenie z fusów, tylko o wyciąganie prostych wniosków z wydarzeń, podejmowanych decyzji i działań w przeszłości, które pociągają za sobą określone konsekwencje w przyszłości. A kiedy to się stanie, kiedy to się wydarzy, kiedy, kiedy, kiedy? A skąd, do ciężkiej cholery, Autsajder ma to niby wiedzieć?

Nie czas i miejsce, by od razu wszystko wykładać na tapetę; mozaika elementów, sieci wzajemnych powiązań, następujących po sobie kostek domina, konstrukcja jenga jest zbyt przeogromna i zawiła, by móc streścić to wszystko w paru zdaniach. Niemniej o ile poszczególne puzzle z osobna mogą wydawać się pozbawione większego znaczenia, całość układanki powala swoim ogromem, a powstały obraz może przyprawić o ciarki. W chwili obecnej Autsajder starać się będzie unikać nadawania jakiejś ogólnej narracji, która łączyłaby w zgrabną całość różne wątki, które będą się przewijać tutaj co jakiś czas. Poszczególne wpisy z reguły nie będą zatem stanowiły kompletnych artykułów wyczerpujących omawiany temat. W zamierzeniu mają to być raptem kronikarskie notatki, niekiedy oderwane od kontekstu, niejednorodne stylistycznie, bądź niespójne chronologicznie. Niech zatem póki co każdy Czytelnik korzysta do woli i wyławia sobie to, co tylko go zainteresuje.

A może już teraz twierdzisz, że to wszystko bujdy wyssane spod brudnego paznokcia? Nie szkodzi. Zrób sobie popcorn, rozsiądź się wygodnie, zapnij pasy i obserwuj.

Jedna myśl na temat “Zamiast wstępu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s